flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За яких умов запрацює Вищий суд з питань інтелектуальної власності: голова КГС ВС Лариса Рогач взяла участь в експертному обговоренні

28 листопада 2023, 08:35
 

Своїми міркуваннями щодо перспективи створення та запуску Вищого суду з питань інтелектуальної власності поділилася голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач під час круглого столу «IP-суд: хто, де, коли?».

Як зазначила голова КГС ВС, формально Вищий суд з питань інтелектуальної власності створений Указом Президента України від 29 вересня 2017 року. Крім того, утворення IP-суду та його функціонування забезпечуються низкою нормативних актів, а саме: ст. 125 Конституції України, Господарським процесуальним кодексом України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Передбачаючи створення спеціалізованого суду з питань ІВ, законодавець закладав таку модель, за якої до цього суду передаються всі справи відповідної категорії: щодо наявності права ІВ, порушення такого права, недобросовісної конкуренції, пов’язаної з використанням прав ІВ, справи, пов’язані з оскарженням рішень, дій чи бездіяльності центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ІВ.

Говорячи про засади, які були покладені в основу створення IP-суду, можна констатувати, що визначення спеціалізації здійснювалося не за суб’єктним складом, не за владними чи публічними повноваженнями, а шляхом віднесення до юрисдикції цього суду всіх спорів, які стосуються права ІВ, тобто за предметом правовідносин. На цьому ґрунтувалися й особливості добору кандидатів на посади суддів IP-суду. Було визначено їхню кількість: 30 посад, із них – 9 суддів Апеляційної палати. Однак у зв’язку з тим, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада правосуддя, до повноважень яких належить забезпечення проведення конкурсів із добору суддів, тривалий час не працювали, то запуск IP-суду так і не відбувся.

Чи на часі створення IP-суду? На думку Лариси Рогач, за час заблокованої роботи ВККС у судах утворилася нестача суддів і, відповідно, зросло навантаження. Тому одне із першочергових завдань Комісії – відновлення роботи багатьох судів першої та апеляційної інстанцій. Водночас є необхідність створення IP-суду, який покликаний вирішити багато питань у сфері захисту прав ІВ, забезпечити гарантований кваліфікований судовий захист правовласників щодо об’єктів промислової власності, авторських та суміжних прав, а також інвесторів, у тому числі іноземних.

Круглий стіл організований виданням «Юридична газета» спільно з Торгово-промисловою палатою України, Всеукраїнською професійною лігою платників податків.

Верховний Суд