flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як судова влада долає виклики війни – про це говорять правники на міжнародній конференції у Львові

11 грудня 2023, 08:24

Не може бути миру без справедливості, оскільки саме справедливість є основою сталого й гармонійного суспільства. Тільки в справедливому середовищі люди можуть відчути, що їхні права та інтереси захищені, що немає місця беззаконню і дискримінації.

Про це під час відкриття Міжнародної конференції «Роль судової влади у подоланні викликів війни» зазначив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко. Він також висловив вдячність співорганізаторам заходу – Українському католицькому університету, відділу програм співробітництва Ради Європи та Програмі підтримки ОБСЄ для України.

Станіслав Кравченко акцентував, що українці чітко обрали свій курс бути частиною європейської спільноти. При цьому в умовах сьогоднішніх подій всі ще більше переконалися, наскільки змінився світогляд громадян у частині прагнення та бажання жити в демократичній, правовій і європейській країні.

«Дійсно, війна створила великі випробування, зокрема й для судової системи. Разом із цим, на моє переконання, ми заради кращого майбутнього нашої держави та наших громадян, заради миру, об’єднавшись, зможемо подолати всі виклики та загрози правам людини і верховенству права в цей складний для України час», – зауважив Голова ВС.

Ректор Українського католицького університету Тарас Добко наголосив, що одними з найбільших цінностей в Україні є свобода та гідність. Ці цінності не можуть існувати нарізно, так само як і не можуть існувати у страху перед насильством, владою чи несправедливістю.

На думку ректора УКУ, судова система відповідальна за збереження гідності інших органів влади та суспільних інституцій. Тому важливо мати дієві механізми для здійснення правосуддя в Україні.

«Кожне судове рішення – це не формальне вирішення спору. Це камінчик, який суддя закладає у розуміння справедливості в суспільстві, встановлення стандартів і формування культури справедливості», – переконаний Тарас Добко.

Голова Офісу Ради Європи в Україні, представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Мачей Янчак висловив захоплення стійкістю та відданістю українського народу і, зокрема, органів влади, які світ побачив з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Він також зауважив, що Рада Європи активно підтримує зусилля української влади у впровадженні механізмів, спрямованих на вирішення низки системних та структурних викликів, з якими зіткнулася судова система України під час війни. Одним із них, на переконання спікера, є необхідність забезпечити невідворотність відповідальності рф за агресію проти України та своєчасну компенсацію постраждалим від неї. Для цього, зокрема, було створено Міжнародний реєстр збитків як частину механізму компенсації шкоди, завданої внаслідок війни.

Радник відділу верховенства права Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ Каролін Гаммер відзначила зусилля, яких Україна докладає для захисту прав людини, відстоювання демократичних принципів та верховенства права навіть у часи війни та в умовах безпекових ризиків.  

Спікерка засвідчила, що БДІПЛ та Програма підтримки України готові підтримувати судову систему у вирішенні нових викликів у цей складний час, щоб Україна могла продовжувати зміцнювати верховенство права. 

Керівниця проєктного відділу «Демократизація, належне урядування, верховенство права та права людини» Програми підтримки ОБСЄ для України Наталія Ступницька зазначила, що суди відіграють ключову роль у процесі вирішення питань, що постають у звʼязку з воєнними діями в країні. За її словами, кількість людей, що постраждали від війни, – безпрецедентна, і всі вони прагнуть справедливості. Притягнення винних у вчиненні воєнних злочинів до відповідальності є не лише відповіддю на очікування людей, але й логічним та неминучим кроком для країни на шляху до відновлення.

Наталія Ступницька запевнила, що Програма підтримки ОБСЄ для України в межах численних проєктів надає та надаватиме надалі підтримку, спрямовану на підвищення ефективності судової системи реагувати на злочини, пов’язані з війною, і сприяти утвердженню верховенства права.

Євроінтеграція – це не так про зміну законодавства і формальне виконання вимог, як про комплексну зміну світогляду. І рушійною силою цих змін здатна стати насамперед освіта. Потужна синергія науковців, представників органів державної влади, міжнародних партнерів та студентської молоді відкриває нові можливості для розвитку і додає наснаги для подальших змін задля кращого майбутнього.

Таке переконання висловив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко під час Міжнародної конференції «Роль судової влади у подоланні викликів війни».

У межах спеціальної доповіді очільник ВС зауважив, що впродовж 2023 року судовій владі вдалося впоратися з низкою викликів: сформувати повноважний склад Вищої ради правосуддя, розпочати роботу над створенням служби дисциплінарних інспекторів ВРП, відновити діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України після чотирирічної перерви та запустити процедуру кваліфікаційного оцінювання.

Голова ВС також окреслив цілі й завдання судової влади на найближчий час, серед яких насамперед виокремив належний розгляд кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів і ефективний судовий захист прав та інтересів інвесторів.

У фокусі уваги, за словами Станіслава Кравченка, перебуває і диджиталізація правосуддя. Адже впровадження сучасних технологій у роботу суду, можливість здійснення правосуддя в дистанційному режимі – це питання не лише зручності, а й безпеки учасників судових проваджень.

Водночас одне з основних завдань, що ставить перед собою судова влада, – забезпечення доступу до правосуддя. У цьому контексті актуальною є потреба не лише в кадровому наповненні суддівського корпусу, а й в оптимізації мережі судів – вона має бути адаптована до сучасних умов з урахуванням зміни демографічної ситуації, релокації підприємств тощо.

Станіслав Кравченко також поінформував, що в жовтні цього року у ВС було проведено щорічне опитування відвідувачів Суду. Одне з питань в анкеті стосувалося довіри. Більшість респондентів (80 %) довіряють Верховному Суду.

Насамкінець він зауважив, що ключовим викликом майбутніх років є процес євроінтеграції. Як відомо, Європейський Союз засновано на цінностях поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини. Ці ж принципи сповідує й Україна. Попри те, що дотримання принципу верховенства права залежить не лише від судової влади, основні очікування щодо його реалізації покладаються саме на суддів.

У цьому контексті Голова ВС висловив переконання, що попри всі складнощі українські суди та судді готові дати впевненість усім, хто звертається до суду, що в Україні правосуддя здійснюється по-європейськи вже зараз.

Стежити за трансляцією заходу можна на офіційному ютуб-каналі Верховного Суду – https://www.youtube.com/watch?v=-qYNFrFmCA0.

Верховний Суд