flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Оскарження рішень та строків

16 липня 2020, 11:26

Головам районних суддів в м. Харкові, міських та районних судів у Харківській області

 

Останнім часом  нерідко  виникають  питання щодо застосування Прикінцевих  положень Цивільного процесуального кодексу України.

Зазначені питання стосуються,  зокрема,  пункту 3, а саме отримання учасниками справи судових рішень під час дії карантину.

Так, відповідно до п.3 Прикінцевих  положень Цивільного процесуального кодексу України  під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

У зв'язку  з  неоднозначністю  у  розумінні  змісту  вказаного пункту  та  з  метою  усунення  ускладнень  при  його  застосуванні надаємо  відповідне роз'яснення.

Зі змісту ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів  України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку із поширенням коронавірусної хвороби   (COVID-19)» від 30 вересня 2010 року №540-ІХ під час дії карантину  процесуальні строки продовжено на строк дії такого карантину.

Отже, зміст п.3 Прикінцевих положень слід розуміти так, що процесуальні строки продовжено на час дії карантину з метою забезпечення права на апеляційне оскарження  осіб, які не приймали участь у розгляді справи, з поважних причин, обумовлених дією карантину не мають можливості отримати копію судового рішення та у разі незгоди з ним оскаржити рішення суду в апеляційному порядку.

У разі, якщо сторони були присутні в судовому засіданні, отримали судове рішення, не повідомили суд про неможливість з поважних причин, пов’язаних з дією карантину оскаржити судове рішення або звернулись із заявою про згоду з судовим рішенням і небажанням його оскаржити, учасники справи мають право  отримати судове рішення і підстав для відмови у його видачі немає.

Право учасника справи на апеляційне оскарження рішення суду не може бути забезпечене за рахунок позбавлення інших учасників справи права, передбаченого п.1 ч.1 ст.43 ЦПК України  одержувати копію судового рішення.

Роз’яснення з наведеного питання надсилаємо для використання в роботі шляхом доведення до відома суддів та  працівників  суду.

 

Голова Харківського апеляційного суду                                                                             О.Ю. Грошева