flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Григорій Усик: «Одним із визначальних чинників, який впливає на якість правосуддя, є кадрове забезпечення»

16 грудня 2024, 09:25

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик узяв участь у пресконференції на тему «Новий етап кадрового наповнення судової системи: ВККСУ оголошує про початок добору суддів місцевих судів».

Григорій Усик висловив переконання, що з огляду на реалії сьогодення найбільш затребуваним і актуальним питанням після забезпечення обороноздатності держави та її відновлення залишається обговорення шляхів завершення судової реформи. Її успішне завершення є одним із ключових завдань, які стоять перед Україною на шляху до повноправного членства в Європейському Союзі.

За його словами, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що складовою права на справедливий суд є забезпечення доступу громадян до правосуддя. Йдеться не лише про фізичний доступ до приміщення суду, а й про забезпечення можливості ефективного судочинства, справедливість судового розгляду та рішень. «Одним із визначальних чинників, який впливає на розумність строків розгляду справи та на якість судового рішення, є кадрове забезпечення», – зазначив Голова ВРП.

Григорій Усик акцентував на тому, що після відновлення повноважності двох органів суддівського врядування Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада правосуддя активно працюють над заповненням суддівських вакансій.

Очільник ВРП нагадав, що нині триває конкурс до судів апеляційної інстанції, у яких найбільший дефіцит кадрів. Участь у конкурсній процедурі беруть 2/3 суддів першої інстанції, отже, актуальність проведення конкурсу до судів першої інстанції є очевидною.

«На жаль, ми прослідковуємо збереження тенденції відтоку суддів із судової системи. Наразі кількість тих, хто звільнився, переважає кількість призначених. У 2023 році звільнено 325 суддів, у 2024 році (станом на листопад) – 256. Загалом 581 звільнений суддя – це колосальна цифра, якщо врахувати, що призначено 464», – зазначив Григорій Усик. За його словами, на бажання досвідчених суддів йти у відставку впливають, в тому числі, високий рівень навантаження, нові законодавчі ініціативи про скорочення довічного грошового забезпечення суддів.

Григорій Усик також повідомив, що важливим є питання фінансового, матеріально-технічного забезпечення судів. Умови роботи судів першої інстанції (приміщення, техніка) у Дніпропетровській, Полтавській областях, у яких працюють судді з Луганської, Донецької областей, необхідно суттєво покращувати. Однак це складно зробити за умови фінансування системи
в обсягах 50–60 % від потреби. «Ми розуміємо об’єктивні труднощі в державі, тому ведемо з міжнародними партнерами перемовини про підтримку в питаннях матеріально-технічного забезпечення», – зазначив він.

Актуальним є також питання оптимізації мережі судів. Навіть у межах одного регіону існує нерівномірне навантаження суддів (у одного судді 700 проваджень, в іншого – 4000). Питання оптимізації є складним. У процесі укрупнення судів необхідно буде вирішити комплекс питань з урахуванням специфіки кожного регіону та у співпраці з усіма органами влади.

Григорій Усик наголосив на потребі підвищення престижності та привабливості професії судді. На його переконання, державі потрібно вживати стимулюючих заходів особливо для суддів, які працюють чи мають намір працювати на прифронтових територіях, тому що за рахунок тимчасового переведення (відрядження) суддів забезпечити людям доступ до правосуддя в регіонах, у яких агресор учиняє велику кількість воєнних злочинів, надзвичайно складно.

Голова ВРП також поінформував про комплекс заходів, яких ужила ВРП з метою початку роботи служби дисциплінарних інспекторів, та висловив удячність голові Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денису Маслову й заступнику керівника Офісу Президента України Ірині Мудрій за постійну підтримку, конструктивну співпрацю та допомогу в р