flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники ВС долучилися до експертного обговорення імплементаційного Закону щодо ратифікації Римського статуту МКС

21 січня 2025, 08:45

Заступник голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Наталія Антонюк, а також судді Верховного Суду у ККС Микола Ковтунович і Герман Анісімов узяли участь у круглому столі з обговорення імплементаційних законодавчих змін, зумовлених ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду, та поточного стану імплементації норм міжнародного гуманітарного й міжнародного кримінального права в національну правову систему.

В межах дискусії Наталія Антонюк позитивно охарактеризувала зміни, які були внесені до кримінального закону у зв’язку з  ратифікацією Римського статуту (Закон України від 9 жовтня 2024 року № 4012-IХ). Зокрема, доповідачка звернула увагу на положення, які стосуються універсальної юрисдикції, командної відповідальності, змін до Особливої частини кримінального закону.

Заступник голови ККС ВС наголосила, що прийняття Україною окремих законів про кримінальну відповідальність за певні групи злочинів, у тому числі й за воєнні злочини, не можна назвати необхідним кроком. Досягнення мети, яка полягає у справедливому покаранні воєнних злочинців, повністю можливе з використанням чинної редакції КК України, положення якого можна за потреби уточнити або доповнити.

Практика інших держав, у яких існують окремі спеціальні закони, якими встановлена кримінальна відповідальність, цікава для теоретичного вивчення. Однак передусім варто зважати на національну доктрину кримінального права й національний досвід встановлення кримінальної відповідальності. Особливо важливо робити виважені кроки в частині зміни кримінального закону щодо воєнних злочинів зараз, тобто в той час, коли відповідні статті не просто передбачені в КК України, а активно застосовуються правозастосувачем. Для практиків дуже важливо, щоб законодавчі зміни не створили проблем у площині правозастосування. А тому внесення змін, що стосуються воєнних злочинів, по-перше, повинне бути обговорене з українськими практиками (суддями, працівниками правоохоронних органів, адвокатами), а по-друге, стосуватися лише змін до чинного КК України, а не прийняття окремого спеціального закону.

Микола Ковтунович зауважив: «Ми маємо створити найдієвіший юридичний механізм для притягнення до відповідальності за вчинення міжнародних злочинів. Необхідно зробити це так, щоб ухвалені зміни обов’язково ефективно працювали». 

Він додав, що зараз Україна зосереджена на імплементації положень саме Римського статуту. Однак міжнародне гуманітарне право й інші його джерела містять значно ширше коло заборон, які ми маємо право криміналізувати в разі необхідності на національному рівні.

Захід організовано програмою USAID «Справедливість для всіх».

Фото надані організаторами.

Верховний Суд